Minden cica!

Magyarország legnagyobb macska fan oldala!:P

                                            Táplálkozás és egyéb:


Felnőtt cica
Innen megtudhatod, hogy naponta hányszor egészséges etetni egy felnőtt macskát, illetve a tápanyagok közül mit adhatunk nekik. Leírtuk, melyek milyen ételben vannak benne, hogyan járulhatunk hozzá a szőrzet minőségének javulásához. Elkülönítve megtalálhatod itt, hogy mely ételeket szabad nekik adni és melyeket nem. Fontos javaslatokat is adunk azzal kapcsolatban, hogy mely módszerekkel kerülheted el kedvenced különböző betegségeit, mint például az angolkórt, de a kitálalt étel hőmérsékletéről sem feledkeztünk meg.

Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet. Bizonyos aminosavak (a fehérjék alkotórészei) elengedhetetlenül fontosak a számára, ezek egy része csak állati eredetű táplálékban van jelen. Az egyik ilyen aminosav a taurin, amelynek hiánya súlyos szívbetegséghez vezethet. Zsírigénye is jelentős, és fontos, hogy egy bizonyos telítetlen zsírsav (arachidonsav) - amely szintén csak állati eredetű zsírokban, olajokban van meg - a macska számára nélkülözhetetlen.

A szőr minőségének fenntartásához ezenkívül szüksége van még növényi olajokra is. Szénhidrátigénye nem túl nagy, és jó, ha tudjuk, a keményítőt nem tudja a macska emészteni, tehát gabonaféléket, rizst, burgonyát csak alaposan megfőzve adhatunk kedvencünknek. Fiatal macskáknak nem jó répacukrot (ezt használjuk mi is édesítésre) adni, idősebbek pedig nem tudják jól emészteni a tejcukrot, ezért tehéntejtől hasmenésük lehet. Ezeket a táplálkozási igényeket jól ismerik az állati tápszereket gyártó szakemberek, készítményeik egyre nagyobb számban kaphatók már nálunk is. A csont nélküli színhúson felnevelt állatok görbe lábúak, púpos hátúak lesznek, kialakul az angolkór. Ennek elkerülése érdekében adjunk a cicának csirkenyakat, csirkeszárnyat, farhátat, halat és olajos halkonzervet. A csirke- és marhahúst adhatjuk a macskának nyersen is, ellentétben a sertéshússal. Meg kell említeni, hogy az állati húslisztekkel, húsokkal átvihető, túlnyomórészt kérődző állatokat megbetegítő, utóbbi időben hírhedtté vált szivacsos agyvelőkórt (BSE, "kergemarhakór") macskában is leírták 1-2 esetben, de ez ideig Magyarországon még egy esetről sem tudunk. Ezen kórokozó ellen sajnos az sem segít, ha a húst megfőzik. A sertéshús tartalmazhatja az Aujeszky-féle betegség vírusát, ami halálos a macskák és más húsevő állatok számára is. Sertéshúst és belsőségeket csak megfőzve adhatunk. A 6-7 hónapos állatokat naponta kétszer, a felnőtt állatokat pedig egyszer etessük. Az ételmaradékot 15-20 perc múlva távolítsuk el, az edényt mossuk tisztára. Felnőtteknek elegendő, ha testtömeg-kilogrammonként 5-7 dkg eleséget adunk. Lakásban tartott állatnál ez az adag a macska súlyától függően lehet kevesebb is. Mindig legyen friss vize. A macska konyhasóigénye kicsi, 0,5-1% elegendő. Az eleség legyen kézmeleg, langyos, a hűtőszekrényből kivett ételt melegítsük fel.

Ne adjunk a macskának:

  • cukrot (emésztési zavar),
  • marhainat (nyelőcső-eltömődés),
  • sok tehéntejet (hasmenés),
  • nyers sertéshúst és belsőséget (Aujeszky-féle betegség),
  • sok májat (A-vitamin-túladagolás),
  • fűszeres ételeket (gyomorhurut),
  • fagyott húsokat (gyomorgyulladás, hasmenés),
  • műanyag héjú húsárut, szalámivéget (bélelzáródás).

Vemhes cica
Megmutatjuk, mire kell ügyelned, ha macskád kiscicákat vár, és azt is, hogy mekkora ilyenkor a tápanyagigénye.

A vemhes macskáknak különösen jó az étvágyuk. Ügyelni kell azonban arra, hogy ne hízzon el a cica, mert ez megnehezíti a kölykezést. Tápanyagigénye másfél-kétszerese a felnőtt macskáénak. Naponta többször elosztva is adhatunk neki enni. Különösen figyeljünk a vemhes cica helyes és kielégítő táplálására.

Idős macska
Ha nincs már meg minden foga kedvencednek, nem szabad neki bármit és bármilyen módon adagolni neki. Mi megmutatjuk, hogy hányszor, mit ehet, mire hajlamos idősebb korban, és hogy mit nem szabad egyáltalán ennie.

Az a cica, akinek esetleg már nincs meg minden foga, napi 3-4 könnyebb étkezést igényel. A húsdarabokat vágjuk apróra, vagy adjunk konzerves macskatápot. A bélmozgások idős állatokban renyhébbek, ezért - főleg kevés mozgás mellett - hajlamosak lehetnek az ilyen macskák szorulásra.

Vitaminigény
Nemcsak Neked, de macskádnak is nagy szüksége van a különböző vitaminokra, nyomelemekre. Szó lesz ebben a fejezetben például az A-vitamin-igény problémáiról, arról, hogy mikor forduljunk állatorvoshoz, illetve mit tegyünk hasmenés vagy hányás esetén.

A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából). Ezért az A-vitamin-igényét csak állati eredetű eledellel tudjuk pótolni, amely ugyan nagy mennyiségben található meg a májban, de olyan macskáknál, amelyek viszont nagyon sok májat esznek, súlyos csontelváltozások, csonttorzulások lépnek fel. Emberi vitamint ne adjunk a macskának, mert könnyen túladagolhatjuk. Az egészséges macskák termelik a C-vitamint, ezért nem kell külön adnunk.

A vitaminadást bízzuk állatorvosra, aki akkor ad vitamint, ha elakad a kölyök fejlődése, betegség miatt több vitamint igényel, vagy valamiért akadályozott a vitaminok felszívódása. Hasmenés és/vagy hányás esetén a macska nagy mennyiségű folyadékot és sókat veszít, ezt állatorvosnak kell pótolnia, intravénásan vagy a bőr alá adott infúzióval. Elengedhetetlen a cicák számára kis mennyiségben a vas, a réz, cink, mangán, magnézium és kobalt és más nyomelemek, de ezek táplálékában megtalálhatók.

V I T A M I N
neve
fellelhetősége
hiányának tünete
A belsőségek csontritkulás, farkasvakság
B1 belsőségek, gabonafélék étvágytalanság
B2 tej, tojás, máj, gabonafélék bőr repedezése és kiszáradása
B3 máj és húsfélék hasmenés, vérzékenység, fakó szőr, fogyás
B6 hal, máj, vese, gabonafélék vérzékenység, bőrgyulladás, vesekárosodás
B12 belsőségek vérzékenység, kölykök fejlődésének visszamaradása
D hal, máj, tejtermékek angolkór, csontlágyulás
E fű, leveles zöldségek terméketlenség
Folsav máj, leveles zöldségek vérszegénység, leukopaenia
K fű, leveles zöldségek vérzékenység

 

Mit igyon a macska?
Megmutatjuk, mit kell mindig macskád elé tenni, vagy olyan érdekességről is szó esik, hogy a tej ételnek vagy italnak számít-e, illetve mennyit adhatunk belőle.

Macskánk előtt mindig legyen friss ivóvíz! Ne feledjük, hogy a tej ételnek számít, nem pedig italnak, ezenkívül nem is ajánlatos belőle sokat adni.

Sok cica iszik közvetlenül a csapból, a csap alján összegyűlő cseppek azonban nem mindig elegendőek, ezért ilyenkor is fontos, hogy az étel mellett legyen kitéve tiszta - gyakran cserélt - víz is.

 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 9
Heti: 27
Havi: 68
Össz.: 68 648

Látogatottság növelés
Oldal: TáPlÁlKoZáS éS eGyÉb
Minden cica! - © 2008 - 2024 - mindencica.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »